Atelierul de creaţie mărţişoare

 
SINAXAR

image095 image146

“1 Martie Mărţişor
Peste lume călător
Să v-aducă sănătate
Pace şi prosperitate
Alb şi roşu se-mpletesc
Primăvară o vestesc.

Primăvară când soseşte
Tot omul se veseleşte
Că se spală-n alb de rouă
Şi se-mbracă-n haina nouă
Prin adierea vântului
Toată fatza pământului

De la Domnul bucurie
Şi acum şi în vecie!”

La 28 Februarie 2015 Parohia de la Romainville a organizat un atelier de mărţişoare la care au participat 30 de copii , fete şi băieţi. S-au realizat 150 de mărţişoare pe care de 1 Martie copii le-au dăruit femeilor din biserica.
Un moment frumos de care ne am bucurat cu toţii.Mărţişorul este o tradiţie specifică ţării noastre şi este simbolul primăverii şi al bucuriei pe care o aduce în sufletul nostru natură care revine la viaţă. Slavă Ţie Doamne!

 

No comments

Be the first one to leave a comment.

Post a Comment