Serbare de Ziua Naţionala a României la Parohia « Sfinţii Trei Ierarhi » de la Romainville

 
SINAXAR

IMG_3207 IMG_3206 IMG_3226 IMG_3225 IMG_3208 IMG_3198 IMG_3197

Serbare de Ziua Naţionala a României la Parohia « Sfinţii Trei Ierarhi » de la Romainville

« Muntele şi Istoria sunt pentru noi două dimensiuni de existenţă fără de care n-am putea trăi. Muntele ne este înălţarea spre Viitor, Istoria ne este adâncirea în Trecut. Muntele ne este rugăciunea, transfigurarea, lumina, iar Istoria ne este înţelepciunea, puterea, profunzimea. Muntele ne înalţă spre divin, spre eternitate. Istoria ne atrage spre uman, spre rădăcini, spre geneză.
Noi avem nişte munţi atât de înalţi şi o Istorie atât de adâncă. Ei ne întorc mereu spre ea, ea ne întoarce mereu spre ei. Amândouă aceste atracţii întretăindu-şi mijlocul lor în miezul inimii noastre. Prin vârfuri respirăm, prin rădăcini ne hrănim. Fără de nici unele n-am putea trăi, nici ca indivizi, nici ca neam.
Aceste două zone, cele mai sfinte din lume, ar trebui să ni le căutăm fiecare dintre noi cel mai des. »

Doamne ajuta!
pr. Mircea FILIP

 

No comments

Be the first one to leave a comment.

Post a Comment